Słuchanie tej piosenki może uszkodzić Twój dysk twardy

Nie żartujemy. Podatność ma oznaczenie CVE-2022-38392 i została potwierdzona przez badacza Microsoftu. Nie jest to zresztą pierwszy raz, gdy piszemy o zagrożeniu dla dysków ze strony fal akustycznych.

Rozumiemy, że wielu z was ma teraz problem. Opowiadaliście swoim znajomym o miłości do metalu i hard rocka, ale czasem w tajemnicy słuchaliście R&B łączonego z samplami i brzmieniami industrialnymi. Ten głęboko skrywany sekret mógł stanowić zagrożenie dla waszych danych. I jak się teraz czujecie?

Uspokoimy was. Podatność CVE-2022-38392, rzeczywiście dotyczy uszkadzania dysków twardych przez piosenki Janet Jackson, ale na szczęście nie chodzi o wszystkie piosenki tylko o Rhytm Nation będącą drugim singlem z albumu Rhythm Nation 1814 z roku 1989. Co jeszcze ważniejsze, piosenka nie uszkadza wszystkich dysków, ale jedynie starsze o prędkości 5400 RPM, które były montowane fabrycznie w laptopach w okolicach roku 2005. Jeśli więc pracujesz na tego typu sprzęcie albo masz go w pobliżu i trzymasz na nim ważne dane, nie odtwarzaj tej piosenki zanim nie zrobisz kopii.

Dlaczego tak się dzieje?
Problem wynika z tego, że w Rhytm Nation jest sporo częstotliwości, które wprawiają elementy podatnych dysków w rezonans. Niestety jeśli ktoś z was zechce odtworzyć błąd to będzie miał z tym problem, bo nie podano dokładnych modeli narażonych dysków, a należałoby ich szukać raczej na szrotach komputerowych niż w sklepach. Raymond Chen z Microsoftu zauważył też, że jeden z producentów PC-tów musiał być świadomy problemu i rozwiązał go poprzez zastosowanie filtra audio, który przy odtwarzaniu wycinał problemowe częstotliwości(!!!). To rozwiązanie mogło pomóc tylko w przypadku odtwarzania piosenki z tego laptopa, w którym znajdował się narażony dysk. Odtworzenie piosenki z jakiegoś urządzenia obok komputera stanowiłoby już zagrożenie. Uważajcie na wieże Hi-Fi!

Realny problem w tle ogórka
Choć ten tekst ma wyraźny smak sierpniowego ogórka to prawdą jest, że fale akustyczne mogą skutecznie uszkadzać różne przedmioty. Wielu ludzi w tym kontekście przypomni katastrofę mostu w Tacoma. Niby zniszczył go wiatr, ale istotne dla katastrofy było wprowadzenie mostu w drgania o amplitudzie ok. 90 cm z częstością 36 razy na minutę. Załamania spowodowało nie tyle podnoszenie i opadanie konstrukcji co właśnie jego rytmiczność.

Przed laty popularne było wideo nagrane przez Brendana Gregga z firmy Sun, który udowadniał, że krzyczenie na dyski twarde może zakłócać ich pracę.

Post a Comment